کافه سه میم

پاستا و ماکارونی و تفاوتهای آنها

پاستا و ماکارونی

انواع پاستا و ماکارونی و تفاوت آنها

  • پاستا و ماکارونی

پاستا و ماکارونی

انواع پاستا و ماکارونی و تفاوت آنها

 

پاستا و ماکارونی در اصل از یک دسته مواد غذایی هستند یا بهتر بخواهیم بگوییم ماکارونی یکی از انواع پاستا است که بیشتر جنبه تجاری دارد و به صورت خشک تهیه می شود تا مدت زمان بیشتری قابل نگهداری باشد.

معمولا پاستا را به صورت تازه و یا حداکثر برای چند روز درست می کنند.

 

پاستا:

پاستا یکی از غذاهای بسیار معروف و پرطرفدار ایتالیایی است که امروزه در جهان هم بسیار طرفدار پیدا کرده است.

پاستا در اصل یک خمیری است که از آرد ، آب و تخم مرغ تهیه می شود و سپس آن را به صورت نوار برش زده و با مواد دلخواه آن را پخته و سرو می کنند.

دلیل اینکه پاستا به صورت تازه تهیه می شود وجود تخم مرغ در هنگام تهیه خمیر آن است.

امروزه مدل های مختلفی از پاستا به صورت خشک تولید می شود ولی در اصل آنها زیر مجموعه هایی از این خمیر پاستای اصلی هستند که برای تجارت کمی دستور تهیه خمیر آن تغییر پیدا کرده است.

امروزه در بیشتر رستوران های لوکس ایتالیا و جهان و یا رستوران هایی که عادت دارند که غذاها را کاملا تازه تهیه کنند ،  برای سرو پاستا همانند گذشته خمیر پاستا را خودشان درست می کنند.

پس اسپاگتی ، پنه ، لازانیا و غیره همگی مدل های مختلفی از پاستا هستند.

البته باید این را خاطر نشان شد که درسته است که همه اینا پاستا محسوب می شوند ولی هر کدام برای تهیه یک مدل غذا مناسب هستند ، مثلا پنه یا لازانیا برای تهیه ماکارونی دمی که در ایران مرسوم می باشد مناسب نیستند.

 

ماکارونی:

ماکارونی هم یکی دیگر از انواع پاستا است که در تهیه خمیر آن از تخم مرغ استفاده نمی شود.

ماکارونی به صورت خشک تولید می شود و چند دقیقه قبل از سرو در آبجوش آن را می پزند. ماکارونی در واقع پاستایی است که بیشتر جنبه تجاری دارد.

در اصل ماکارونی خمیری است که به صورت میله های (رشته) کوتاه توخالی هستند حال میتواند شکل آن به صورت حلزونی هم باشد.

ولی در کل ماکارونی دارای فرمی است که توخالی است یعنی رشته یا میله آن سوراخدار است.

البته امروزه ماکارونی به شکل ها و فرم های مختلفی همچون پروانه ای ، فسیلی و ... تولید می شود که تماما جنبه تجاری و اقتصادی دارد.

 

نکته دیگری که باید در اینجا به آن خاطر نشان شد این است که اگر خمیر را به صورت میله یا رشته های بلند و توپر تهیه کنند ، آن را اسپاگتی می نامند در حالیکه در ایران این مدل را بیشتر به عنوان ماکارونی می شناسند.